1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Paul Cezanne Kimdir?

Paul Cezanne Kimdir?
27 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 2.966 kez okundu.

Paul Cezanne, 19 Ocak 1839 yılında Aix-en-Provence’da dünyaya geldi. Doğduğu yerde okula gitti. 1859 – 1861 yılları arasında hukuk okuduğu sırada resim dersleri de alan Cezanne, 1861 yılında resim sanatını öğrenmek için Paris’e çocukluk arkadaşı Émile Zola’nın yanına gitti. İsviçre Akademisi’nde ve Louvre’da çalıştı. Renoir, Pissaro, Sisley, Guillaumin gibi sanatçılarla tanışma fırsatı olmuştur. Ayrıca, Delacroix, Courbet, Manet gibi isimlere karşı hayranlık beslemiştir.

Cezanne, Güzel Sanatlar Akademisi’nin giriş sınavlarında başarılı olamadı ve Aix’e geri döndü. Paul Cezanne, bütün zamanını resme ayırdı ve Salon’a gönderdiği bütün tabloların geri çevrilmesine karşın resim çalışmalarına devam etti. Ünlü ressam, eski İtalyan ustalarının yapıtlarını kopya etti, portreler, natürmortlar ve bazen de manzara resimleri yaptı. Paris Salon jürisi, 1864 yılından 1869 yılına kadar her yıl Cezanne’nin eserlerini gösterime sunmayı reddetti. Paul Cezanne ise, bu nedenle ilk kez eserlerini Paris Salon tarafından reddedilmiş eserlerin gösterime sunulduğu Salon des Refusés’de gösterime sunmuştur.

Paul Cezanne, hayatı boyunca sakin bir yaşam sürmüş, belli başlı birkaç konuda resim yapmış ve eserleri nadiren gösterime sunmuştur. Eserlerinde genellikle kalın renk katları ve siyah gölgeler dikkat çekiyor. Özellikle siyah, kahverengi, gri ve Prusya mavisinin ağır bastığı koyu ve kasvetli renklere ek olarak alışılmadık bir beyaz renk kullandığı dikkat çeker.

Empresyonistlerle ve özellikle İsviçre Akademisi’nde tanıştığı Pissarro ile olan dostluğu Cezanne’nin donuk renkleri bırakarak Empresyonistlerin parlak, açık tonlu renklerini kullanmasına neden olmuştur. Böylelikle kalın renk katmanları tekniğinden vazgeçip hafif fırça vuruşlarıyla noktalama yöntemine yönelmiş, pıhtılaşmış gibi görünen yüzeyler kullanmaya başlamıştır. İzlenimciliğin kurallarından ayrılan sanatı hızla, daha yalıncı ama daha çok işlenmiş ve yapıya daha çok önem veren bir tutuma doğru gelişmiştir. Düş gücünden ve gözlemlerinden kaynaklanan ögelerle tarzını zenginleştirmiştir. Ayrıca, desen gücü ile renklerin anlatım duyarlılığını birleştirmiş, klasik perspektif kurallarına pek uymayan tutumu sonradan büyük ölçüde etkilediği Kübistlere öncü olmuştur. Cezanne, çalışmalarında derinliği kaldırarak katlama bir perspektif uyguladı.

Son on yıllık dönemi lirik dönemidir. Odönemde belli bir lirizme ve daha özgür fırça vuruşlarına yönelerek gösterişli ve cüretkar eserler üretmiştir. Bunun yanı sıra daha hızlı bir yöntem olan suluboya tekniğini de kullanmıştır. Henüz başlamakta olan kübizme özgü kesin akılcı yaklaşımın belirtileri eserlerinde seçilmektedir. Ayrıca, renkleri ve biçimleri lirik bir anlayışla kullanan Fovist akımın özellikleri de dikkat çekiyor. Sanatçı, sonradan modern resmin doğmasına yol açacak olan fovlar, kübistler ve soyut sanatçılar gibi yeni kuşağı büyük ölçüde etkilemiştir.

Paul Cezanne, 1906 yılında dışarıda resim yaptığı sırada çıkan fırtına nedeni ile hastalandı ve bir hafta sonra 22 Ekim tarihinde zatürreden hayatını kaybetti. Cezanne, 20. yüzyıl modernistlerine göre modern resmin babasıdır.

Siz de Paul Cezanne tabloları kanvas tablo olarak evinizi süslemesini isterseniz Kanvas Tablo Market’i ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git