1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Tırnak nasıl kesilmeli ?

Tırnak nasıl kesilmeli ?
5 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.780 kez okundu.

Tırnaklar bizlerin vazgeçilmezi ellerimizin zerafetidir. Hem sağlıklı hemde güzel görünün tırnaklara kavuşmak için haydi aşağıdaki adımları izleyelim.

tırnak kesimi

 

  • El tırnaklarınızı keserken yuvarlak bir şekilde , ayak tırnaklarını keserken ise düz bir şekilde kesmelisiniz.
  • Tırnaklarınızı hiç bir zaman derin kesmemelisiniz. Kestiğiniz tırnağın uzunluğu hemen altında bulunan derinin üstünde olmalıdır.
  • Tırnaklarınızı fazla uzatmayın. Uzun olan tırnakların arasına mikroplar daha kolay yerleşir ve her hangi bir kesik , kanama gibi durumlarda iltihap oluşması daha çabuk olur.
  • Aynı zamanda uzun tırnaklarla kaşınan deri , sırt , bacak gibi yerlerden tırnak aralarına daha fazla mikrop bulaşabilir.
  • Tırnak arasında olan mikroplar , ağız ile temas ettirildiğinde mikrop farklı yerlere de bulaşabilir. Bu nedenle tırnak uzatmaktan kaçının.
  • Eğer ben uzun tırnak seviyorum ve uzatmak istiyorum diyorsanız , mutlaka her gün tırnaklarınızın aralarını iyi temizlemeniz gerekir.

 

Tırnakların Kesilmeye Hazırlanması

İlk olarak tırnaklarınızı yumuşatmanız gerekiyor. Bu nedenle ayağınızı veya tırnaklarınızı ılık ve şampuanlı bir suda , tırnaklarınız yumuşayana kadar bekletin. Bu işlem tırnaklarınızı yumuşatırken aynı zamanda da tırnak kesme işleminde oluşacak soyulma , kırılma , et kalkması gibi sorunları da ortadan kaldırır. Ayak tırnakları , el tırnaklarına göre daha sert olduğundan dolayı bu işlemi ayak tırnakları kesilirken uygulamanız daha önemlidir.

 

Tırnak Kesme Zamanı

Ayak tırnaklarını düz , el tırnaklarını yuvarlak kesmeye özen gösterin. Diğer unutulmaması gereken şey ise tırnakları çok derinden kesmeyin.

 

 

 

tırnak kesmeTırnakların Kurutulması ve Törpüleme

Tırnaklar ıslak haldeyken kesinlikle törpüleme yapmayın. Bunun nedeni tırnak ıslat olduğu sürece yumuşayacak ve törpü sırasında büyük soyulmalar ve katmanların ayrılması hatta çatlamalar meydana gelebilir. Bu nedenle tırnakları törpülemeden önce mutlaka kurumasını tırnaktaki yumuşaklığın geçmesini bekleyin.

 

 

Tırnaklara Şekil Verme

Tırnaklarınıza şekil verebilmek için törpü kullanabilirsiniz. El tırnaklarınızı olabildiğince yuvarlak şekle ayak tırnaklarınızı ise olabildiğince düz törpülemeye özen gösterin.

 

Tırnak Kontrolü

Kestiğiniz tırnaklarınızın düzgün olduğunu kontrol etmek için , baş parmaklarınızı birleştirip , elinizi ileri doğru uzatın ve parmaklarınızı içeriye doğru kıvırın. Eğer görüntüde fazlalık var ise törpü ile düzeltin. Son olarak tırnaklarınız kadar ellerinize bir nemlendirici krem sürüp işlemi bitirin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git