1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Halk Oyunları İsimleri Nelerdir

Halk Oyunları İsimleri Nelerdir
22 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 5.131 kez okundu.

Her ulusun kendi folklorunu yansıtan ve nesilden nesle aktarılan bir halk oyunu kültürü vardır. Dünya’nın her bölgesinde yaşayan uluslar yıllara meydan okuyan ve hiç eskimeyen bu folkloru yaşatırlar. Çünkü bu folklorik ögeler ulusların ayakta kalmasını sağlayan en önemli kültür unsurlarıdır.

Halk oyunları Türk kültüründe de büyük bir öneme sahiptir. Onlarca ülke kurmuş, birçok kıtada hakimiyet elde etmiş ve birçok ulusla ilişki halinde olmuş Türk Milletinin halk oyunları da çok çeşitli olmuştur. Orta Asya’dan başlayan sonrasında Anadolu ve Balkanlar ile yakın ilişikler kuran Türk Ulusu kazandığı folklorik zenginliği oyunlarına da yansıtmıştır.

Türkiye içerisinde yer alan onlarca farklı etnik köken vardır. Bu etnik kökenler barış içinde yaşamaktadır ve Türkiye coğrafyasına kendi kültürleri ile katkıda bulunmaktadır. Doğu’da yaşayan Kürtler, Karadeniz’de ki Lazlar, Anadolu’da yaşayan Çerkezler, Batı’da yaşayan Yörükler bu zenginliğin oluşmasının en önemli nedenidir. Kısacası Türkiye’de yaşayan her ulus kendi folkloru ile kültürü ile katkıda bulunmaktadır. Bu zenginliğin sonucu olarak da yöresel halk oyunları çok çeşitli olmaktadır.

Halk Oyunu İsimleri

  • Zeybek

Ege Bölgesine has bir oyun olmakla beraber Türkiye’nin neredeyse her yerinde oynanan bir halk oyunudur. Son yıllarda ünlü Türk oyuncuların dizilerde ve filmlerde oynadığı zeybek oyunu popülerliğinin artmasını sağlamıştır. Ege dizilerinin vazgeçilmez figürüdür.

zeybek

  • Horon

Karadeniz yöresinin vazgeçilmezi olan horon, belki de öğrenilmesi en zor icra edilmesi en karmaşık olan yöresel halk oyunlarındandır. Ritmik olarak çok hızlı olan horona ayak uydurmak için oldukça çaba sarf etmeniz gerekir.

  • Halay

Belki de etki alanı tüm yurdu kaplayan ve genç yaşlı erkek kadın her kesimden insanın severek oynadığı halk oyunudur halaylar. Çeşitli bölgelerde farklı isimler alsa da düğünlerin, asker uğurlamalarının, eğlencelerin vazgeçilmezidir. Halaylar oynanış bakımından da en kolay olan halk oyunlarındandır.

halay oyunu

Son yılların popüler filmi olan Düğün Dernek güzel bir halay sahnesi ile herkesin yüzünü güldürmüştü.

  • Kafkas

Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nin en popüler halk oyunudur. Özellikle Azeri kardeşlerimizin sıklıkla yaşadığı bu yerlerde Kafkas oyunları düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmezidir. Kendine has kostümleri ve oynanış stili olan bu oyunu izlemesi oldukça keyif verir.

kafkas nasıl oynanır

Sonuç olarak; onlarca farklı kültürü bir arada yaşamamıza sahip olan bu güzel ülkenin kıymetini bilmemiz gerekiyor. 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git