1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

En Moda İğne Oyası Modelleri

En Moda İğne Oyası Modelleri
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.264 kez okundu.

Türk kültürünün yıllardır eskimeyen ve hala Anadolu’da çok popüler olan motiflerinden biridir iğne oyası. Dünya’da bilinen adıyla ”Türk danteli” olan ve hanımlar için ek iş, uğraşılması en keyif veren, buluşmalarda üzerine konular açılan el emeği göz nuru uğraşlardan biridir. İğne oyası nedir sorusuna verilebilecek en güzel yanıt budur. İğne oyası modelleri hakkında konuşmalar yapmak, hanımların yaptıkları iğne oyalarını birbirlerine sunması ise bu hobinin en keyifli yanlarından biridir. Bu yazımızda iğne oyası modellerinin Türk kültürü ile ilişkisinden bahsederken aynı zamanda son zamanların en popüler iğne oyası örnekleri hakkında konuşacağız.

Eski bir tarihe sahip olan Türkler Orta Asya’dan başlayıp Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze dek süregelen büyük bir medeniyettir. Tarihe baktığımız zaman hiçbir medeniyet bu kadar kudretli ve kültürü bu kadar geçmişe dayanmamaktadır. Bu büyük kültür medeniyeti içerisinde yer alan ”el işleri”  geçmişten günümüze nesilden nesile aktarılmıştır. Büyük şehirlerde yaşayan hanımların bir nebze de olsa uzaklaştığı el işi işlemeciliği geleneği hala Anadolu’da popülerliğini korumaktadır. Anadolu’da yaşayan hanımlar el işlerinin belki de en zevklisi olan iğne oyasını bırakmamış hatta bunu evlerinin geçimine yardım eden bir ek iş olarak görmüştür.

Birçok alanda kullanılabilen iğne oyasına evlilik çağına gelmiş genç kızların çeyizlerinde rastlamamız mümkündür. Özellikle havlu kenarları, eşarp kenarları, yatak örtüleri, mendiller iğne oyasının en çok kullanıldığı yerlerdir.

Bir nevi hobi olarak hanımlar arasında süregelen fakat ek iş olması açısından görülen iğne oyaları sanıldığı kadar kolay bir uğraş değildir. Özellikle daha önce iğne oyası çalışması yapmamış hanımlar başlarda zorlanabilir. İyi bir iğne oyası çalışması yapabilmeniz için size birkaç öneri vermek istiyoruz. Daha fazla öneri almak için iğne oyası sitesini ziyaret edebilirsiniz.

iğne oyası

İğne Oyası Yapmanın Püf Noktaları

  • Öncellikle iğne oyası yapmaya karar verdiyseniz bu konuda bilgili birinden yardım almalısınız. Çünkü iğne oyası yapmak zahmetli bir hobidir. İlk denemelerinizin başarısız olması sizi bu uğraştan uzaklaştırabilir.
  • İğne oyası yapacağınız iğnenin düzgün olmasına dikkat edin. İğne, bu işte bizim için dikkat edilmesi gereken bir numaralı özelliktir.
  • Oya yaparken kullanacağınız ip sağlam ve kaliteli olmalıdır. Yoksa işlediğiniz oya çabuk kopar ve emekleriniz boşa gidebilir.
  • Son olarak ise düğüm atmayı iyi öğrenmeniz gerekir. İşlediğiniz eşyaya göre net, sıkı düğümler atamazsanız yaptığınız işleme yeteri kadar kaliteli olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git