1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Çocukların sağlıklı gelişimi için temiz hava şart !

Çocukların sağlıklı gelişimi için temiz hava şart !
19 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.318 kez okundu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Çenesiz tarafından yapılan açıklamada özellikle bebeklerin D vitamini açısından zengin olan güneşten faydalanması için açıklamalarda bulundu. Hem çocuklar için hemde bebekler için oldukça faydalı olan güneş ve temiz hava belirli aralıklarla tercih edilmelidir. Özellikle güneşin tam tepede yani öğlen vakti dışında ki saatlerde çocuklarınızı gezdirmeye çıkarabilirsiniz.

Gün ışığının kemik ve doku gelişimi için gerekli olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Çenesiz “Bebek yeterince D vitamini alırsa rahitis denilen hastalığın ortaya çıkması önlenmiş olur. Bebek güneşe ilk defa çıkıyorsa önceleri birkaç dakika kalmalı, bu süre zamanla artırılmalıdır. Yazın güneş ışınlarının dik olmadığı saatler (11. 00 -15.00 dışındaki saatler) tercih edilmelidir” diyor.
Açık havada parklara, bahçelere

Çocuklar en rahat açık havada oyun oynar. Onlar için açık havada oyun oynamak büyük bir ihtiyaçtır. İlkbaharda açık havada oynamaya can atarlar. Parklara, bahçelere koşarlar. Tabii ki açık hava oyun yerlerinin trafiğe kapalı alanlar olmasına dikkat edilmelidir.
Yeni doğan bebekler için çok önemli

0-1 ay, yeni doğan bebeğin özellikle ilk günlerinde, ortam ısısı normal sınırlarının (22-24 c derece) üzerine çıktığında terleme fonksiyonu yeterli olmadığında bebek olumsuz etkilenir. Vücut ısısı arttığında bebeğin yaşamsal fonksiyonları olumsuz etkilenir. Bu nedenle bebeklerin yaz aylarında güneşin dik olduğu saatlerde (11.00-15.00) serin ortamlarda kalması ve oda sıcaklığının 23-24 dereceyi geçmemesi gerekir.
Kemik gelişimi çağında olan bebek D vitamininden mahrum kalmamalı

1-12 ay kemik gelişimi için gerekli olan D vitamini güneş ışınlarının yardımıyla vücutta sentez edilir. D vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemimiz için de gerekli vitamindir. Bu vitamin özellikle hayatın ilk yıllarında sağlıklı gelişim için gereklidir. Her gün yarım saat baş, kol ve bacakları çıplak güneş alan bebek yeteri kadar D vitamini edinmiş olur. Cam arkasından güneşlendirmek faydasızdır.
Zararlı güneş ışınlarından bebek ve çocuklar nasıl korunmalıdır?
giydirilecek kıyafetlerde açık renkli olmalı ki güneş üzerine çekerek rahatsız etmemeli
Çocuğunuz güneşli havada dışarıda olacaksa güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu kremlerden sürmek gerekir. Bu kremler har yaştaki çocuk için kullanılabilir, çocuğun yaşı ne kadar küçükse o kadar yüksek faktör koruyuculu krem tercih edilmelidir.
Açık havanın faydaları

– Kendi seslerini kullanma konusunda özgür olurlar, kısıtlanma hissetmezler.
– Çocuklara istedikleri gibi hareket etme imkanı sağlar. Özgüven gelişimini pekiştirir.
– Çocukların temiz hava alabilmelerini sağlar.
– Doğada bulunan canlı ve cansız varlıkları oyunlarına katarlar. Ağaçlardaki kuşlar gökyüzündeki güneş ve bulutlar gibi. Hayal dünyalarının gelişimi için gerekli ve faydalıdır
– Bazı doğa olaylarının farkına varır, gözlem yapar ve araştırırlar. Karıncaların yuvalarına yiyecek taşımalarını, rüzgarı yağmuru ve karı deneyimleyip farklarını görerek ve yaşayarak öğrenirler.

Kaynak: haber7

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git